Nowości
1.05.2024
❧ naprawiono muzykę ze specjalów

25.04.2024
❧ naprawiono muzykę z 1 sezonu

18.04.2024
❧ dodano komiks nr 238 - Cienie w Chmurnej Wieży

06.04.2024
❧ dodano komiks nr 161 - Technomagiczny konkurs

25.03.2024
❧ zaktualizowano odtwarzacze wideo - SEZON 1 FULL HD

18.03.2024
❧ dodano komiks nr 228 - Magia Flory i Miele

14.03.2024
❧ dodano komiks nr 237 - Dobry pomysł

08.03.2024
❧ dodano komiks nr 205 - Magia Winx Rock

19.02.2024
❧ dodano komiks nr 171 - W świecie snów

18.02.2024
❧ dodano komiks nr 208 - Siła natury

17.02.2024
❧ dodano komiksy nr 217, 218, 220, 221, 224, 226, 227, 229-231, 233, 234

Użytkowników Online
 Gości Online: 0
 Użytkownicy Online: 1
 Zarejestrowanych Użytkowników: 2,057
 Najnowszy Użytkownik: ~mokryryj
Dzisiejsi Solenizanci
Mikkes
noszeczety
ula

Różności
Literatura
❧  "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz  ☙

Autor"Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz
~Reverienne
Użytkownik

avatar
Dodane dnia 08-12-2012 19:17


Jeżycjada - cykl powieści autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, prywatnie wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do Iliady. Dotychczas ukazało się 19 tomów cyklu: pierwszy (Szósta klepka) został wydany w 1977, a najnowszy (McDusia) w 2012. Planowana jest kontynuacja cyklu.

W skład Jeżycjady obecnie wchodzi dziewiętnaście tomów o następujących tytułach: "Szósta klepka", "Kłamczucha", "Kwiat kalafiora", "Ida sierpniowa", "Opium w rosole", "Brulion Bebe B.", "Noelka", "Dziecko piątku", "Nutria i Nerwus", "Córka Robrojka", "Imieniny", "Tygrys i Róża", "Kalamburka", "Język Trolli", "Żaba", "Czarna polewka", "Sprężyna", "McDusia"; na prośbę czytelników do tego grona dołączyła książka "Małomówny i rodzina".

(c) dla Recenzje-Paulamore - obrazek.

____________________________________________________
Ze swojej strony muszę przyznać, że z każdym przeczytanym przeze mnie tomem, coraz bardziej przywiązuję się do Jeżycjady. I choć na chwilę obecną jest ich naprawdę niewiele (trzy; dwie jeszcze czekają na przeczytanie), to naprawdę nie wykluczam przeczytanie tych części, które brakują mi do osiągnięcia półmetka.
Przygodę z książkami Musierowicz zaczęłam jeszcze w ubiegłym roku szkolnym, otrzymawszy za lekturę "Opium w rosole". Jak przeczytałam, tak autentycznie wsiąkłam za sprawą przesympatycznej, rodzinnej atmosfery panującej w domu rodziny Borejków. Wprawdzie nie polubiłam szczególnie Aurelki Jedwabińskiej ani sparowania Maćka Ogorzałki z Kreską, jednak cały tom bardzo, ale to bardzo mi się spodobał. Na tyle bardzo, by zaliczyć "Opium..." w poczet swych ulubionych książek. Bardzo przyjemna, w miarę współczesna, wyjątkowo luźna lektura - aż ciężko patrzeć na tłumy korzystające żywcem ze streszczenia. Myślałby kto, że to takie lektury powinny się cieszyć popularnością... a tu guzik. bo młodzież żadnej lektury przeczytać nie chce. Ot, dla zasady. Wyjątki policzymy na palcach..., ale odbiegam od tematu. W każdym razie, podsumowując moją opinię: ten tomik "Jeżycjady" podobał mi się bardzo. Zupełnie inaczej było z "McDusią"... Czekaj, z "McDusią"?! Ano tak - Reverienne bowiem uczyniła rzecz najgorszą z możliwych: szła najzupełniej w świecie nie po kolei. Wesołym, żwawym krokiem, by nie skwitować krótko: pijanym. Ale żałować raczej nie żałowałam, a przynajmniej do chwili, kiedy nie wgryzłam się na dobre w lekturę. Mimowolnie planowałam raz jeszcze zerknąć na okładkę, tak bardzo przekonana byłam, że pomyliłam zupełnie autorów. "Główną" bohaterkę znielubiłam już czytając jej opis, kolejne sceny z jej udziałem utwierdziły mnie tylko w niechęci do niej. Żeby było sympatyczniej: nie polubiłam także Ignacego Grzegorza Stryby (plus ma tylko za rozbicie łuku brwiowego), Józefa Pałysa, Tygrysa (która ze swoim: "Adaammmm" doprowadzała mnie do stanu, w którym mamroczę zaklęcia typu: "Avada kedavra")... w sumie wszystkich, o ile wymieniono ich w więcej aniżeli dwóch linijkach. Ocalała w moich oczach jedynie Ida i to zapewnie przez fakt, iż jestem zuą wiedźmą, a wróg mojego wroga - moim przyjacielem, nawet jeżeli mowa tu o postaciach książkowych. Na "McDusi" rozczarowałam się, niestety, bardzo.
Dalej lecimy równie zwariowanym krokiem - "Nutria i Nerwus" oraz "Szósta klepka". Przy pierwszej z książek znów "uwierzyłam" w twórczość Musierowicz, przy drugiej - śmiałam się, uśmiechałam, niezaprzeczalnie pokochałam calutką rodzinę Żaków. Zwłaszcza Bobcia, wspaniałego Bobcia. Chociaż w gruncie rzeczy wszyscy byli świetni... Wypadałoby podziękować księgarni i Mikołajowi za to, że na powrót polubiłam "Jeżycjadę". (; Równie gorąco liczę na to, że "Kłamczucha" i "Ida sierpniowa" okażą się równie kochane. Bo podobno tylko te nowsze części takie "niedopieszczone" odrobinę są.

"Szósta klepka" - przeczytana, 20/10 za humor i sympatycznych bohaterów.

"Kłamczucha" - przeczytana; niespecjalnie mi się spodobała, głównie przez te wszystkie przekręty głównej bohaterki.

"Kwiat kalafiora" - przeczytana; lubiana na umiarkowanym poziomie, choć pewna scenka podbiła moje serce.

"Ida sierpniowa" - przeczytana, całkiem fajna.

"Opium w rosole" - przeczytana; jeden z moich ulubionych tomów "Jeżycjady".

"Brulion Bebe B." - przeczytana; całkiem sympatyczna, choć miejscami nudna książka (ale podobają mi się opisy!).

"Noelka" - przeczytana; jeden z moich ulubionych tomów "Jeżycjady". Ta atmosfera i bohaterowie... *-*

"Pulpecja" - byłam na etapie pobieżnego studiowania okładki, pobieżnego przeglądania pierwszej strony, a że naprawdę nie lubię Pulpy, nie wiem, kiedy się za książkę zabiorę. Utknęłam.

(...)

"McDusia" - MBSZ: BEZNADZIEJA.



_______________________________________________________

A co Wy sądzicie o Jeżycjadzie? Czytaliście, czytacie, będziecie czytać? Jak tam Wasze wrażenia? Których bohaterów lubicie najbardziej?[/center]




Dziękuję MrDark za cudowny zestaw! <3

Edytowane przez Reverienne dnia 09-03-2013 10:04
4551010 Wyślij Prywatną Wiadomość
AutorRE: "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz
~Bananowa
Użytkownik

avatar
Dodane dnia 08-12-2012 19:44
Jeszcze nie czytałam żadnej książki z tej serii, jednak mama dała mi kilka i zamierzam po przeczytaniu lektury wziąć się za ''Kłamczuchę''.
Z tego co wiem to bardzo ciekawe książki, więc mam nadzieje, że i mi się spodobają. Jak przeczytam chociaż jedną napiszę tutaj dłuższą wypowiedź ^^.


to ja macham do was z mojego jachtu
32092165 Wyślij Prywatną Wiadomość
AutorRE: "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz
użytkownik usunięty
Dodane dnia 08-12-2012 19:47
Czytałam oprócz: ''Małomówny i rodzina'', ''Szósta klepka'', ''Kłamczucha'' i ''Kalamburki'', ale to jeszcze nadrobię. Bardzo lubię książki pani Musierowicz, Jeżycjada pochłonęła mnie w całości xD. Moje ulubione części to: ''Nutria i Nerwus'', ''Córka Robrojka'' i ''Sprężyna''. Pozostałe też były w porządku. Najbardziej spodobała mi się postać Laury Pyziak, ponieważ była odważna, ładna, stanowcza i nie miała charakteru anioła. Polubiłam także Józinka, ale nie wiem czemu. Nie podoba mi się postać Grzegorza (męża Gabrysi). Zawsze opisują go jako idealnego mężczyznę, a przecież nikt nie jest idealny. W domu mam dwie jej książki: ''Pulpecja" i "McDusia". Zapomniałam dodać, że lubię też Idę Pałys xD.
Edytowane przez Cattie dnia 24-01-2015 15:24
AutorRE: "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz
~AnjaAnel_R
Użytkownik

avatar
Dodane dnia 08-12-2012 19:51
Ja z tej serii czytałam "Szóstą klepkę". Musze przyznać, że książka należała do dość lekkich i ciekawych. Czesia i Danusia to dość dobre koleżanki - taki model ówczesnych dziewczyn. Zbyt wiele nie pamiętam już z tej książki, ale kojarzy mi się dobrze wieżyczka przy domku i płaszczyk siostry Cześki.



Edytowane przez Cattie dnia 24-01-2015 15:22
pytać... tylko dla wtajemniczonych* Wyślij Prywatną Wiadomość
AutorRE: "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz
^ChandSharma
Administrator

avatar
Dodane dnia 08-03-2013 23:04
Ja zaczynałam czytanie "Jeżycjady" od książki "Kwiat kalafiora", ze względu na to, że po przeczytaniu kilku stron "Szóstej klepki" trochę się zniechęciłam.
Moimi ulubionymi książkami z tej serii są "Córka Robrojka", "Imieniny", "Tygrys i Róża" oraz "Kalamburka". Nie przepadam za bardzo za "Żabą" i "Językiem Trolli" no i wyżej już wymienioną "Szóstą klepką". Ta seria bardzo wciąga, że aż chce się czytać następną książkę. Obecnie razem z mamą wznawiam czytanie serii, ponieważ obie bardzo ją lubimy, a na mojej półce jest tylko kilka tomów. Poza tym, miło jest sobie odświeżyć pamięć o bohaterach, sytuacjach i innych ważnych wydarzeniach, żeby przejść do"McDusi" (której jeszcze nie czytałam) i wiedzieć, o co chodzi.


___
{grafika} || {linktr.ee/ChandSharma}

Edytowane przez ChandSharma dnia 08-03-2013 23:06
48034616 Wyślij Prywatną Wiadomość
AutorRE: "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz
~Cookie
Użytkownik

avatar
Dodane dnia 09-03-2013 09:42
Osobiście przeczytałam tylko "Kłamczuchę", ponieważ była to moja lektura w bodajże VI klasie szkoły podstawowej. Muszę przyznać, że na początku książka mnie straszliwie nudziła, jednak po przeczytaniu iluś tam stron, książka nabrała fajnych akcji i coraz bardziej mi się podobała. Myślę, że w chęcią przeczytałabym inne tomy z tej serii, ponieważ wydają się ciekawe.



(c) Flamla
Stary, dobry winx.

Edytowane przez Cattie dnia 24-01-2015 15:22
. Wyślij Prywatną Wiadomość
AutorRE: "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz
~Cattie
Użytkownik

avatar
Dodane dnia 02-06-2014 19:07
Kocham te książki <3. Są jednymi z moich ulubionych. Dużo akcji i dużo humoru. Przeczytałam wszystkie i z niecierpliwością czekam na kolejną część. Pierwsze nie podobały mi się. Tak samo "Język Trolli" i "Żaba", nie wciągnęły mnie.
Z tych starszych tomów można się dowiedzieć, jak wyglądało życie zwykłej rodziny w czasach PRL-u ;).


now here you go again, you say you want your freedom
well, who am I to keep you down?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Logowanie
Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?

Witajcie na nowej wersji ShoutBox. Wszelkie problemy prosimy zgłaszać do administracji lub bezpośrednio do twórcy - Anagana.

Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać wiadomości.

~EmilyWinxClub0
12:39:10 03.05.2024
Mówię o tej ulepszonej scenie z Mitzi, tam wygląda naprawdę dobrze. Chociaż dziwne że odrosty takie ciemne
~EmilyWinxClub0
12:37:45 03.05.2024
Na szczęście nie dali jej tych wielgasnych Disneyowskich oczów, włosów do kostek i zbyt klaunowatej mimiki jak na teaserze i wygląda znacznie lepiej
~Vixen0
21:25:07 02.05.2024
Ale ta Bloom ładna w s9
~Vixen0
16:12:19 02.05.2024
WB*
~Vixen0
16:12:13 02.05.2024
Kiedy dostanę punkty za dwa lata obecności na wg?
^Flamli0
21:09:05 01.05.2024
mój cichy wielbiciel niegrzeczny
~Stellka0
13:17:31 01.05.2024
kto to? XD
~Stellka0
13:17:26 01.05.2024
~EmilyWinxClub0
23:27:56 30.04.2024
Bo to tylko pokazuje ile kasy oszczędzał na produkcji ostatnich sezonów co niestety szło w parze z jakością. A teraz kwiczy, że drogie bo jemu i jego świcie zostanie mniej. No panie Iginio, jakość kosztuje, pobudka
~EmilyWinxClub0
23:26:30 30.04.2024
Leje z tego, jak często Iginio powtarza teraz jaki ten reboot i ta grafika są drogie xD
~clax70
0:31:53 30.04.2024
Są tu jacyś fani Eurowizji? Co myślicie o tegorocznych piosenkach, scenie, itp.?
^Flamli0
8:45:45 29.04.2024
Różnią się od połowy, ta z comicon jest bardziej dopracowana
^Flamli0
8:44:50 29.04.2024
Ta na social mediach KLIK
^Flamli0
8:43:56 29.04.2024
Są dwie wersje, ta została wyświetlona na comicon KLIK
^Flamli0
8:43:35 29.04.2024
Tak, będę musiała to wszystko dopiero nadrobić na WB...
~marcin19950
1:44:04 29.04.2024
i o czym był ten exlusive material o winx reboot ma ktos?
^Flamli0
14:15:20 28.04.2024
KLIK o 15 ma być ekskluzywny materiał z rebootu
^PVTeam1230
19:03:29 25.04.2024
Szkoda że do Wawy smutny((
~February0
15:10:03 25.04.2024
Ktoś jest chętny na spontaniczne spotkanie w Warszawie w ten weekend? (dajcie znać jeśli takie rzeczy nie na shout box uśmiech)
~February0
15:08:33 25.04.2024
Rzucam mega randomowe hasło które właśnie wpadło mi do głowy w trakcie pracy xd
^Flamli0
21:14:14 24.04.2024
ukazały się pierwsze strony komiksu fate, data wydania została przesunięta na 31 lipca
~Radi0
13:49:16 24.04.2024
Jak w winxie. Kreska tak zrobiona, że boje się że udziecinnili ten serial
~clax70
10:37:27 24.04.2024
Nowy sezon Odlotowych Agentek już 12 maja KLIK
~EmilyWinxClub0
16:53:23 22.04.2024
Tak czy siak, czasy kreski ręcznej z 1 sezonu minęły bezpowrotnie, teraz Bloom wygląda jak popular girl from high school, która dorabia w międzyczasie jako modelka, a nie zwyczajna dziewczyna
~EmilyWinxClub0
16:46:27 22.04.2024
Przyczepię się jeszcze do twarzy w animacji, bo po 3D jakie zaserwował nam Rainbow mam stres pourazowy do tych ich za wielkich oczu i pstrokatych nosów w połączeniu z komediową, zbyt żywą mimiką twarzy
Regulamin
Archiwum
lekkieb. lekkie
wersja: 3.0.4
Ankieta
Chcecie, jak co roku, wziąc udział w wigilijnych podarunkac?

Tak
Tak
69% [9 Głosów]

Nie
Nie
8% [1 Głosuj]

Nie wiem
Nie wiem
23% [3 Głosów]

Głosów: 13
Rozpoczęta: 20/11/2023 08:49
Zakończona: 26/11/2023 18:48

Archiwum Ankiet

.