ďťż
Nowości
18.08.2021
❧ dodano komiks nr 195/196 - Festiwal Country

10.08.2021
❧ dodano komiks nr 176 - Czas na teatr!

06.08.2021
❧ dodano komiks nr 182 - Król Plejad

04.08.2021
❧ dodano kadry z 1x02 Fate: The Winx Saga

22.06.2021
❧ dodano kadry z 1x01 Fate: The Winx Saga

13.05.2021
❧ dodano nowe PNG'sy z 8 sezonu

31.03.2021
❧ dodano komiks nr 197 - Misja: czysta plaża

Użytkowników Online
 Gości Online: 0
 Użytkownicy Online: 1
 Zarejestrowanych Użytkowników: 1,659
Nieaktywowany Użytkownik: 0
 Najnowszy Użytkownik: ~Kinga
Dzisiejsi Solenizanci
Floraaa
ms
Thetis

WESPRZYJ NAS - KLIK


http://ask.fm/WinxBlogger

Jeśli macie pytania dotyczące Clubu Winx lub WinxBlogger to pytajcie!


snapchat @WinxBlogger
Zapisy: KLIK

Encyklopedia/ Magiczne artefakty/ Legendarium

Legendarium jest magiczną księgą stworzoną przez Acherona. Składa się na nią brązowy foliał z wieloma wzorami, fioletowym kołem w centralnej części, zamkiem oraz haczykiem umieszczonym w okładce. W środku znajduje się wiele historii i rysunków dotyczących legendarnych istot z Magicznego Wymiaru i Ziemi. Księga po raz pierwszy pojawiła się w szóstym sezonie, podczas gdy jej właścicielką była Selina. Zazwyczaj pomniejszała ją i nosiła przyczepioną do paska od spódnicy. Używała księgi, by pomóc Trix. Posiadacz Legendarium może przywołać dowolną liczbę magicznych istot zamieszkujących książkę, tylko poprzez głośne wyczytanie ich imion. Według Eldory, Legendarium jest wymiarem, w którym fikcyjne postacie istnieją naprawdę. Oznacza to, że księga jest bramą miedzy światem fantazji a światem rzeczywistym.

Magiczne właściwości: Legendarium jest niezniszczalne i należy do grupy najpotężniejszych magicznych artefaktów. Potrafi ożywiać stworzenia istniejące tylko w mitach, legendach i bajkach. Potrafi również zmienić naturę ożywianych stworzeń i w razie silnego zagrożenia potrafi ochronić swojego właściciela tworząc wokół niego kopułę negatywnej energii. Artefakt posiada także moc potrafiącą pochłonąć każdy rodzaj magii. Wyjątek stanowi jedynie Smoczy Płomień.

obrazek
Historia: Legendarium posiada potężną moc przywoływania do życia legendarnych istot i ożywiania opowieści. Czarnoksiężnik Acheron stworzył księgę, aby stać się największym magiem Magicznego Wymiaru. Nie był w stanie kontrolować swojego dzieła i został uwięziony w wymiarze fantazji. Księga została umieszczona w Zaginionej Bibliotece Aleksandryjskiej w Egipcie. Dobra Wróżka Eldora, strażniczka księgozbioru, była jedyną osobą, która wiedziała gdzie się ona znajduje. Spisała wszystkie sekrety księgi w swoim pamiętniku.
obrazek
Pewnego dnia przyprowadziła swoją uczennicę, Selinę, do biblioteki i przypadkowo przeczytała legendę o Duchu Jastrzębia, która przywołała ptaka do życia. Spanikowana wróżka przemieniła go w świnię, a Selina sprowadziła znowu do księgi. Gdy Eldora podróżowała szukając sposobu na zablokowanie Legendarium, zostawiła je w swoim domu w Lesie Kwiatów zabezpieczone barierą. W tym czasie Acheron zawarł umowę z Seliną, obiecując, że zamieni ją w potężną czarownicę. W zamian musiała go uwolnić. Aby udowodnić dziewczynie swoją moc, przemienił ją w "Czarownicę Węży". Którejś nocy, w czasie pełni księżyca, Selina wybrała czarownika zamiast Eldory i uciekła do lasu wraz z księgą.


obrazek
Sezon 6: Legendarium po raz pierwszy pojawiło się w Chmurnej Wieży w odcinku "Legendarium". Aby udowodnić Pani Griffin swój wyjątkowy talent i zostać zaakcepto
waną przez szkolne wiedźmy, Selina pokazała wszystkim swoją księgę. Wyczytała legendę o Trollach z lasu Gloomy Wood i rozkazała im zaatakować Wioskę Wróżek. Potwory zniknęły, gdy Pani Griffin oznajmiła, że widziała już wystarczająco dużo. Chwilę później Trix zajęły miejsce pani dyrektor i zawarły umowę z Seliną. Jeśli dziewczyna będzie ożywiać potwory na zawołanie, one dadzą jej więcej mocy. W "Latającej Szkole" Trix, aby pokonać Linpheę, przekonały Selinę do wystraszenia uczniów za pomocą Humanopnii. Czarodziejki próbowały ich pokonać, lecz zostały schwytane. Winx udały się do Chmurnej Wieży, aby powstrzymać tego, kto rozpoczął atak. Zostały pozbawione przez Selinę mocy, z wyjątkiem Bloom.
obrazek
W odcinku "Moc Bloomix" Winx, Daphne oraz Specjaliści Roy, Nex i Thoren powrócili do Linphei, aby powstrzymać Drzewce magiczną miksturą zrobioną przez Florę. Kiedy przeciwnicy zostali pokonani, Selina przeczytała legendę o Latających Bazyliszkach. W czasie gdy Bloom i Specjaliści zajmowali się Chmurną Wieżą, reszta Winx, Roy i Paladyni przeżywali ciężkie chwile, walcząc bez mocy dziewiczym. Nawet pomoc Miele im się nie przydała.
obrazek
W "Złotym Audytorium" Winx na dobre pozbyły się Latających Bazyliszków. Gdy czarodziejki przebywały w audytorium na Melodii, Selina na rozkaz Trix przeczytała legendę o Potworach Pandemonium. Bloom, Flora, Sella i Layla zostały pokonane. Musa wraz z Tecną zwabiła kreatury do Jaskini Pandemonium, aby pokonać je za pomocą echa. W "Wirze Płomieni" Selina wyczytuje legendę o Ogniojadach, aby pozbyć się Blooom. Czarodziejka po przejściu próby płomieni, mogła z pomocą dziewczyn pokonać potwory. W "Zagubionej Bibliotece", podczas pobytu Winx w Aleksandrii, Selina przywołała do życia Mumie, aby spowolnić czarodziejki i zyskać na czasie, kiedy Trix szukały Pamiętnika Elodry. Dzięki Chattcie, przeciwnicy zostali z łatwością pokonani. W "Ataku Sfinksa" Selina przeczytała legendę o Sfinksie, aby zdekoncentrować czarodziejki i samej udać się w poszukiwaniu Pamiętnika. Winx rozwiązały zagadkę z pomocą Chatty, a Bloom odnalazła Pamiętnik. W "Świątyni Zielonego Smoka", gdy Trix zostały złapane, Selina przywołała Smoki. Lu Wei, początkowo nie chcąc pomóc Winx, ostatecznie powiedział im jak je poskromić i przyczynił się do sukcesu dziewczyn.
obrazek
W "Zniszczonych Snach" Selina czyta legendę o Dzieciach Nocy. Bloom próbuje pomóc Wróżkom, ale nie jest w stanie zrobić tego sama. W "Blasku Ciemności" Winx przenoszą się na Ziemię, aby pomóc swoim przyjaciołom. Wszyscy zostali złapani, z wyjątkiem Stelli, która dzięki swoim słonecznym mocom pokonuje Dzieci Ciemności i uwalnia pozostałych. W "Dobrej Wróżce" Eldora opowiada legendę o duchu Jastrzębia i wspomina historię Seliny. W tym czasie czarownica przywołała Twory Ektoplazmy. Widząc, że Winx nie radzą sobie z potworami, Eldora wyrecytowała treść legendy o Lanusiach, których moc pokonała Trix i Twory Ektoplazmy. W "Tajemnicy Calavery" Selina przeczytała legendę o Trzech Potężnych Wiedźmach, aby pomóc Trix dostać się do Legendarium. W "Inwazji Żywych Trupów" Selina przeczytała legendę o Pirackim Statku Oculta i Nieustraszonych Piratach, których celem było odzyskanie swojego szmaragdu. Bloom i ludność z wyspy Calavera pokonała ich. W “Klątwie Lasu Fearwood" Selina przeczytała legendę o Wilkołakach, aby powstrzymać Winx, Specjalistów, Paladynów i Daphne przed zdobyciem Srebrnej Włóczni i Magicznego Totemu. Później Icy i Selina znajdują legendę, dzięki której mogą uwięzić Florę i Helię w Świecie Legendarium. Następnie Icy zamraża Helię i porywa go. W “Magicznym Totemie" Icy, jako Królowa Śniegu, kontynuuje swoją pogoń za Florą. Dzięki jej zaklęciu zostawiła Świat Legendarium razem z Helią i Magicznym Totemem. Następnie śledzi Florę i Helię aż do świata rzeczywistego i zamraża las Fearwood. Czarodziejka używa swojego specjalnego zaklęcia, aby odwrócić zaklęcie Icy i pokonać ją.

Ukazane legendy:
Legenda o trollach z Gloomy Wood
Legenda opowiada o trollach z Gloomy Wood. Kiedyś żyły one w lasach Magix'u siejąc terror i zniszczenie dopóki zostały uwięzione przez wróżki Pixies pod swoją wioską.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O TROLLACH Z GLOOMY WOODHumanopnie
Legenda opowiada o starożytnych rycerzach, którzy przybrali kształt ogromnych drzew.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O HUMANOPNIACHSkrzydlate bazyliszki
Dawno temu w lasach Linphei żyły okropne bestie, które potrafiły wzrokiem zamieniać ludzi w kamień.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O SKRZYDLATYCH BAZYLISZKACHStwory Pandemonium
Dawno temu złe stwory zostały uwiezione w podziemnym systemie jaskiń i od tej pory każdej nocy usiłują się z niej wydostać.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O STWORACH PANDEMONIUMWir Płomieni
Pod pałacem na Domino znajduje się Wir Płomieni. Jego magia jest tak silna, ze nawet Bloom nie zdołałaby przejść jego próby. Jest domem Ogniojadów.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O WIRZE PŁOMIENIOgniojady
Stworzenia zamieszkujące Wir Płomieni.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O OGNIOJADACHMumie
Starożytni faraonowie Egiptu zachowani pod postaciami mumii spoczywają głęboko pod ziemią.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O MUMIACHSfinks
W starożytnym Egipcie tylko ten, kto potrafił rozwiązać zagadkę sfinksa mógł ustrzec się przed jego gniewem.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O SFINKSIEZielone smoki spod Chińskiego Muru
Dawno, dawno temu w cieniu Chińskiego Muru żyło najwspanialsze stworzenie ze wszystkich na Ziemi.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O ZIELONYCH SMOKACHDzieci Nocy
W zamierzchłych czasach ciemność była wieczna. To jest legenda Władców Ciemności.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O DZIECIACH NOCYDuch jastrzębia
Dawno temu żył duch jastrzębia, który był bardzo niebezpieczny.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O DUCHU JASTRZĘBIAStwory Ektoplazmy
Dawno temu Las kwiatów był nawiedzony przez wrogie siły.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O STWORACH EKTOPLAZMYTrzy Potężne Wiedźmy
Miały nienasycone pragnienie zdobycia jak największej mocy magicznej. Nienawidziły dobra, a w szczególności czarodziejek.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O TRZECH POTĘŻNYCH WIEDŹMACHStatek piracki Okulta i jego załoga piratów-zombie
Legenda opowiada historię statku Okulta, który żeglował po siedmiu morzach od tysięcy lat. Wielu piratów na nim zaginęło, ale nikt go nie opuścił nawet, gdy w końcu statek zatonął.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O STATKU PIRACKIM OKULTAWilkołaki z Fearwood
Najciemniejszych czasów sięga klątwa lasów Fearwood, pod wpływem której ludzie zamieszkujący tamtejsze tereny nocą, przy pełni księżyca zmieniają się w wilkołaki.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O WILKOŁAKACH Z FEARWOODMagiczne Zwierciadło
Dawno temu żyła zła królowa, która posiadała mistyczne magiczne zwierciadło.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O MAGICZNYM ZWIERCIADLEMinotaur
Mimo iż postać pojawia się w jednym z odcinków nie poznajemy bliżej jego historii.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O MINOTAURZEGargantua
Legenda opowiada o potworze, który ma nie poskromiony apetyt. Zjadał wszystko, co stanęło na jego drodze.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O GARGANTUAPotwór Frankenstein
Technologia dawno dawno temu stworzyła rękami człowieka potwora złożonego w całości dzięki śrubkom.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O FRANKENSTEINIERumpelstilskin (Rumpelsztyk)
Legenda ta opowiada o błyskotliwym i przebiegłym skrzacie, który mieszkał w okolicy Alfei. Jest mistrzem wszystkich sztuczek i pułapek. Długi okres przebywania w polu magicznym szkoły dla czarodziejek uodpornił go całkowicie na magię.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O RUMPELSTILSKINIE (RUMPELSZTYKU)


Trzy Mistrzynie Alfei
Trzy słynne czarodziejki, których moce przechodzą z pokolenia na pokolenie.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O TRZECH MISTRZYNIACH ALFEI

obrazek
Świat Legendarium: Legendarium stanowi przejście z naszego do wymyślonego świata i istnieje poza wymiarem magicznym. Istnieją dwa sposoby, aby do niego wejść:
* Osoba pragnąca wejść d świata Legendarium musi użyć różdżki,
* Osoba pragnąca wejść do świata legend musi zostać tam przeniesiona przez właściciela Legendarium.
Chociaż każdy może wejść do tego świata przy użyciu jednej z siedmiu różdzek starożytnych wróżek , które przyniosły je ze sobą ze świata Legendarium, to może to zrobić jedynie na bardzo krótki okres czasu. Jeżeli ten ktoś nie zdąży wrócić na czas stanie się częścią fikcyjnego świata już na zawsze. Według Seliny kiedy ona tam kogoś przeniesie, to ta osoba może przebywać w tym miejscu tylko przez krótki okres czasu, a ona sama musi wybrać historię, do której zostaną przeniesieni. Istnieje także możliwość, aby właściciel Legendarium podarował danej osobie moce dowolnie wybranej postaci z księgi. Icy otrzymała moc Króloej Śniegu, a Darcy otrzymała moc Ariadny - Opiekunki Labiryntu, Stormy jako ostatnia otrzymała moc oblubienicy potwora Frankensteina. Z tym darem jednak jej moc wzrosła nieznacznie. W ostatnim odcinku uwolniony przez Selinę Acheron, uwięził Trix w księdze.


* Selina nie użyła Legendarium, aby przywołać potwory w dziesiątym czternastym i dwudziestym trzecim odcinku szóstej serii.
* Tylko Sfinks, Dzieci Nocy, piraci-zombie, Rumpelstilskin (Rumpelsztyk) i magiczne lustro potrafią mówić.
* Mistrzynie Alfei mogą być przedstawiane jako Mroczne czarodziejki, o czym jest wspomniane w Legendarium. Zostały One przedstawione jako ożywione przez moc Legendarium posagi, a nie jako prawdziwe czarodziejki.
* Tylko Potwór Frankensteina i Rumpelstilskin nie zostali pokonani przez Winx.
* Magiczne Zwierciadło to jedyny obiekt jaki istnieje w Legendarium.
* Minotaur, Gargantua, Królowa śniegu, Oblubienica Potwora Frankensteina i Ariadna to stworzenia, których legendy nie zostały odczytane.
___________________________________________________________________
PODZIĘKOWANIA DLA TŁUMACZY:
❧ Ogólnie o Legendarium, historia, sezon 6 - Szime
❧ Ukazane legendy, magiczne właściwości, świat Legendarium, ciekawostki - Skeni

<< POWRÓT DO POPRZEDNIEJ STRONY W ENCYKLOPEDII

Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Oceny

Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?

Witajcie na nowej wersji ShoutBox. Wszelkie problemy prosimy zgłaszać do administracji lub bezpośrednio do twórcy - Anagana.

Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać wiadomości.

~Lunaris0
20:50:13 17.09.2021
Prawda, choć pewnie bym się na tak wysokich butach pozabijała xD. Mój wzrok przykuły jeszcze te czarne spodnie w logo~
~Speksi0
20:45:05 17.09.2021
dokładnie o nich myślałam! topy też fajniutkie i te buty...
~Lunaris0
20:43:30 17.09.2021
Z tymi ubraniami chyba idą w dobrym kierunku ^^. Co prawda niezbyt w moim guście, ale np. te dżinsy ze wzorem skrzydeł na nogawkach mogłabym nosić xD
~Speksi0
20:19:45 17.09.2021
wgl niektóre teksty jury jesus...
~Speksi0
20:19:34 17.09.2021
ja top model nie śledzę jakoś ale z czyimś komentarzem na yt czasem zobaczę XD
~Speksi0
20:18:18 17.09.2021
jeju widziałam te ciuchy z dolls kill wcześniej i są takie śliczne niektóre
^Flamli0
22:16:17 16.09.2021
no wydaje mi się, że daleko zajdzie XD
~Lunaris0
22:01:42 16.09.2021
Też by mi było w takiej sytuacji trochę do śmiechu xD. A to w sumie jedna z osób, która bardziej zapadła mi w pamięć, więc tym bardziej zabawnie xD.
^Flamli0
20:50:04 16.09.2021
No powiem ci, że dalej mi się chce z tego śmiać xDD
~Lunaris0
19:24:25 16.09.2021
O, rozumiem! Ale świat to jest mały :D
^Flamli0
19:20:31 16.09.2021
Lunaris Arek Pydych
~Stellka0
18:13:59 16.09.2021
Skeni, kupiłam w końcu "Gramę"
~Stellka0
18:13:39 16.09.2021
Hejka! :D
~Lunaris0
18:12:16 16.09.2021
W sumie nigdy nie oglądałam tak o, nie ciągnęło mnie, ale z komentarzem Pantinki na yt jest to całkiem ciekawe xD.
~Lunaris1
18:11:00 16.09.2021
Tyle dobrego, że teraz rozwinięte są social media, więc uczestnicy mogą faktycznie coś zyskać i nawet jak nie pracować w modelingu, to jako influ. Z ideą stworzenia top modela to wiele nie ma, ale to sporo. Więcej niż mogły dostać osoby z pierwszych sezonów.
~Lunaris0
18:09:13 16.09.2021
A który dokładnie, Flama? Oczywiście jeśli chcesz się podzielić ^^
~nexusik0
16:34:32 16.09.2021
No cóż, nikt normalny się do takich programów nie zgłasza
~EmilyWinxClub1
11:38:34 16.09.2021
Chodzi mi też o to, że producenci, jury, prowadzący i cała reszta zawsze wykorzystują uczestników do podbicia oglądalności, bardzo często podłymi zachowaniami
~Laeres0
11:25:02 16.09.2021
jednak to telewizja, a montaz potrafi zdzialac duzo
~Laeres0
11:24:47 16.09.2021
imo nie ma co oceniac tych ludzi przez to, co widzimy w programie
~EmilyWinxClub0
10:42:41 16.09.2021
Top Model jest głupim programem. Wiem bo sama go kiedyś często oglądałam, głównie atencjusze tam chodzą lub naiwniaki, którzy dają się oceniać przez zacne grono hipokrytów w jury
~Cattie0
0:56:15 16.09.2021
i mean mieszkanie wynajmuje mi babka, którą w pewien sposób mocno kojarzę od dzieciństwa, a jej syn jest mężem laski, z którą dużo rozmawiałam podczas jednego wydarzenia xd!
~Cattie0
0:55:23 16.09.2021
to jest jakaś symulacja albo faktycznie świat jest mały xD
~nexusik0
23:11:03 15.09.2021
Xd
^Flamli1
22:31:41 15.09.2021
chodził ze mną na studia zaoczne XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Regulamin
Archiwum
lekkieb. lekkie
wersja: 3.0.4
Ankieta
Chcecie brać udział w zakładach na Euro 2021?

Tak
Tak
70% [7 Głosów]

Nie
Nie
30% [3 Głosów]

Głosów: 10
Rozpoczęta: 29/05/2021 20:03
Zakończona: 12/06/2021 11:46

Archiwum Ankiet

.