Nowości
26.11.2022
❧ dodano kolejne PNGsy w lepszej jakości

11.09.2022
❧ dodano nowe PNGsy w lepszej jakości

17.03.2022
❧ dodano kilka PNGsów w lepszej jakości

07.03.2022
❧ dodano komiks nr 172 - Malowane drzewo

22.01.2022
❧ dodano komiks nr 211 - Magiczne opiekunki

21.01.2022
❧ dodano komiks nr: 209, 210, 212, 213

20.01.2022
❧ dodano komiks nr 204 - Przyjaciółki na zawsze!

17.12.2021
❧ dodano komiks nr 180 - Nowa czarodziejka

20.11.2021
❧ dodano komiks nr 203 - Romantyczna impreza

Użytkowników Online
 Gości Online: 1
 Użytkownicy Online: 1
 Zarejestrowanych Użytkowników: 1,889
Nieaktywowany Użytkownik: 5
 Najnowszy Użytkownik: ~WBkonkursy
Dzisiejsi Solenizanci
Dzisiaj żaden z użytkowników nie obchodzi urodzin

Encyklopedia/ Magiczne artefakty/ Legendarium

Legendarium jest magiczną księgą stworzoną przez Acherona. Składa się na nią brązowy foliał z wieloma wzorami, fioletowym kołem w centralnej części, zamkiem oraz haczykiem umieszczonym w okładce. W środku znajduje się wiele historii i rysunków dotyczących legendarnych istot z Magicznego Wymiaru i Ziemi. Księga po raz pierwszy pojawiła się w szóstym sezonie, podczas gdy jej właścicielką była Selina. Zazwyczaj pomniejszała ją i nosiła przyczepioną do paska od spódnicy. Używała księgi, by pomóc Trix. Posiadacz Legendarium może przywołać dowolną liczbę magicznych istot zamieszkujących książkę, tylko poprzez głośne wyczytanie ich imion. Według Eldory, Legendarium jest wymiarem, w którym fikcyjne postacie istnieją naprawdę. Oznacza to, że księga jest bramą miedzy światem fantazji a światem rzeczywistym.

Magiczne właściwości: Legendarium jest niezniszczalne i należy do grupy najpotężniejszych magicznych artefaktów. Potrafi ożywiać stworzenia istniejące tylko w mitach, legendach i bajkach. Potrafi również zmienić naturę ożywianych stworzeń i w razie silnego zagrożenia potrafi ochronić swojego właściciela tworząc wokół niego kopułę negatywnej energii. Artefakt posiada także moc potrafiącą pochłonąć każdy rodzaj magii. Wyjątek stanowi jedynie Smoczy Płomień.

obrazek
Historia: Legendarium posiada potężną moc przywoływania do życia legendarnych istot i ożywiania opowieści. Czarnoksiężnik Acheron stworzył księgę, aby stać się największym magiem Magicznego Wymiaru. Nie był w stanie kontrolować swojego dzieła i został uwięziony w wymiarze fantazji. Księga została umieszczona w Zaginionej Bibliotece Aleksandryjskiej w Egipcie. Dobra Wróżka Eldora, strażniczka księgozbioru, była jedyną osobą, która wiedziała gdzie się ona znajduje. Spisała wszystkie sekrety księgi w swoim pamiętniku.
obrazek
Pewnego dnia przyprowadziła swoją uczennicę, Selinę, do biblioteki i przypadkowo przeczytała legendę o Duchu Jastrzębia, która przywołała ptaka do życia. Spanikowana wróżka przemieniła go w świnię, a Selina sprowadziła znowu do księgi. Gdy Eldora podróżowała szukając sposobu na zablokowanie Legendarium, zostawiła je w swoim domu w Lesie Kwiatów zabezpieczone barierą. W tym czasie Acheron zawarł umowę z Seliną, obiecując, że zamieni ją w potężną czarownicę. W zamian musiała go uwolnić. Aby udowodnić dziewczynie swoją moc, przemienił ją w "Czarownicę Węży". Którejś nocy, w czasie pełni księżyca, Selina wybrała czarownika zamiast Eldory i uciekła do lasu wraz z księgą.


obrazek
Sezon 6: Legendarium po raz pierwszy pojawiło się w Chmurnej Wieży w odcinku "Legendarium". Aby udowodnić Pani Griffin swój wyjątkowy talent i zostać zaakcepto
waną przez szkolne wiedźmy, Selina pokazała wszystkim swoją księgę. Wyczytała legendę o Trollach z lasu Gloomy Wood i rozkazała im zaatakować Wioskę Wróżek. Potwory zniknęły, gdy Pani Griffin oznajmiła, że widziała już wystarczająco dużo. Chwilę później Trix zajęły miejsce pani dyrektor i zawarły umowę z Seliną. Jeśli dziewczyna będzie ożywiać potwory na zawołanie, one dadzą jej więcej mocy. W "Latającej Szkole" Trix, aby pokonać Linpheę, przekonały Selinę do wystraszenia uczniów za pomocą Humanopnii. Czarodziejki próbowały ich pokonać, lecz zostały schwytane. Winx udały się do Chmurnej Wieży, aby powstrzymać tego, kto rozpoczął atak. Zostały pozbawione przez Selinę mocy, z wyjątkiem Bloom.
obrazek
W odcinku "Moc Bloomix" Winx, Daphne oraz Specjaliści Roy, Nex i Thoren powrócili do Linphei, aby powstrzymać Drzewce magiczną miksturą zrobioną przez Florę. Kiedy przeciwnicy zostali pokonani, Selina przeczytała legendę o Latających Bazyliszkach. W czasie gdy Bloom i Specjaliści zajmowali się Chmurną Wieżą, reszta Winx, Roy i Paladyni przeżywali ciężkie chwile, walcząc bez mocy dziewiczym. Nawet pomoc Miele im się nie przydała.
obrazek
W "Złotym Audytorium" Winx na dobre pozbyły się Latających Bazyliszków. Gdy czarodziejki przebywały w audytorium na Melodii, Selina na rozkaz Trix przeczytała legendę o Potworach Pandemonium. Bloom, Flora, Sella i Layla zostały pokonane. Musa wraz z Tecną zwabiła kreatury do Jaskini Pandemonium, aby pokonać je za pomocą echa. W "Wirze Płomieni" Selina wyczytuje legendę o Ogniojadach, aby pozbyć się Blooom. Czarodziejka po przejściu próby płomieni, mogła z pomocą dziewczyn pokonać potwory. W "Zagubionej Bibliotece", podczas pobytu Winx w Aleksandrii, Selina przywołała do życia Mumie, aby spowolnić czarodziejki i zyskać na czasie, kiedy Trix szukały Pamiętnika Elodry. Dzięki Chattcie, przeciwnicy zostali z łatwością pokonani. W "Ataku Sfinksa" Selina przeczytała legendę o Sfinksie, aby zdekoncentrować czarodziejki i samej udać się w poszukiwaniu Pamiętnika. Winx rozwiązały zagadkę z pomocą Chatty, a Bloom odnalazła Pamiętnik. W "Świątyni Zielonego Smoka", gdy Trix zostały złapane, Selina przywołała Smoki. Lu Wei, początkowo nie chcąc pomóc Winx, ostatecznie powiedział im jak je poskromić i przyczynił się do sukcesu dziewczyn.
obrazek
W "Zniszczonych Snach" Selina czyta legendę o Dzieciach Nocy. Bloom próbuje pomóc Wróżkom, ale nie jest w stanie zrobić tego sama. W "Blasku Ciemności" Winx przenoszą się na Ziemię, aby pomóc swoim przyjaciołom. Wszyscy zostali złapani, z wyjątkiem Stelli, która dzięki swoim słonecznym mocom pokonuje Dzieci Ciemności i uwalnia pozostałych. W "Dobrej Wróżce" Eldora opowiada legendę o duchu Jastrzębia i wspomina historię Seliny. W tym czasie czarownica przywołała Twory Ektoplazmy. Widząc, że Winx nie radzą sobie z potworami, Eldora wyrecytowała treść legendy o Lanusiach, których moc pokonała Trix i Twory Ektoplazmy. W "Tajemnicy Calavery" Selina przeczytała legendę o Trzech Potężnych Wiedźmach, aby pomóc Trix dostać się do Legendarium. W "Inwazji Żywych Trupów" Selina przeczytała legendę o Pirackim Statku Oculta i Nieustraszonych Piratach, których celem było odzyskanie swojego szmaragdu. Bloom i ludność z wyspy Calavera pokonała ich. W “Klątwie Lasu Fearwood" Selina przeczytała legendę o Wilkołakach, aby powstrzymać Winx, Specjalistów, Paladynów i Daphne przed zdobyciem Srebrnej Włóczni i Magicznego Totemu. Później Icy i Selina znajdują legendę, dzięki której mogą uwięzić Florę i Helię w Świecie Legendarium. Następnie Icy zamraża Helię i porywa go. W “Magicznym Totemie" Icy, jako Królowa Śniegu, kontynuuje swoją pogoń za Florą. Dzięki jej zaklęciu zostawiła Świat Legendarium razem z Helią i Magicznym Totemem. Następnie śledzi Florę i Helię aż do świata rzeczywistego i zamraża las Fearwood. Czarodziejka używa swojego specjalnego zaklęcia, aby odwrócić zaklęcie Icy i pokonać ją.

Ukazane legendy:
Legenda o trollach z Gloomy Wood
Legenda opowiada o trollach z Gloomy Wood. Kiedyś żyły one w lasach Magix'u siejąc terror i zniszczenie dopóki zostały uwięzione przez wróżki Pixies pod swoją wioską.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O TROLLACH Z GLOOMY WOODHumanopnie
Legenda opowiada o starożytnych rycerzach, którzy przybrali kształt ogromnych drzew.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O HUMANOPNIACHSkrzydlate bazyliszki
Dawno temu w lasach Linphei żyły okropne bestie, które potrafiły wzrokiem zamieniać ludzi w kamień.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O SKRZYDLATYCH BAZYLISZKACHStwory Pandemonium
Dawno temu złe stwory zostały uwiezione w podziemnym systemie jaskiń i od tej pory każdej nocy usiłują się z niej wydostać.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O STWORACH PANDEMONIUMWir Płomieni
Pod pałacem na Domino znajduje się Wir Płomieni. Jego magia jest tak silna, ze nawet Bloom nie zdołałaby przejść jego próby. Jest domem Ogniojadów.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O WIRZE PŁOMIENIOgniojady
Stworzenia zamieszkujące Wir Płomieni.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O OGNIOJADACHMumie
Starożytni faraonowie Egiptu zachowani pod postaciami mumii spoczywają głęboko pod ziemią.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O MUMIACHSfinks
W starożytnym Egipcie tylko ten, kto potrafił rozwiązać zagadkę sfinksa mógł ustrzec się przed jego gniewem.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O SFINKSIEZielone smoki spod Chińskiego Muru
Dawno, dawno temu w cieniu Chińskiego Muru żyło najwspanialsze stworzenie ze wszystkich na Ziemi.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O ZIELONYCH SMOKACHDzieci Nocy
W zamierzchłych czasach ciemność była wieczna. To jest legenda Władców Ciemności.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O DZIECIACH NOCYDuch jastrzębia
Dawno temu żył duch jastrzębia, który był bardzo niebezpieczny.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O DUCHU JASTRZĘBIAStwory Ektoplazmy
Dawno temu Las kwiatów był nawiedzony przez wrogie siły.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O STWORACH EKTOPLAZMYTrzy Potężne Wiedźmy
Miały nienasycone pragnienie zdobycia jak największej mocy magicznej. Nienawidziły dobra, a w szczególności czarodziejek.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O TRZECH POTĘŻNYCH WIEDŹMACHStatek piracki Okulta i jego załoga piratów-zombie
Legenda opowiada historię statku Okulta, który żeglował po siedmiu morzach od tysięcy lat. Wielu piratów na nim zaginęło, ale nikt go nie opuścił nawet, gdy w końcu statek zatonął.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O STATKU PIRACKIM OKULTAWilkołaki z Fearwood
Najciemniejszych czasów sięga klątwa lasów Fearwood, pod wpływem której ludzie zamieszkujący tamtejsze tereny nocą, przy pełni księżyca zmieniają się w wilkołaki.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O WILKOŁAKACH Z FEARWOODMagiczne Zwierciadło
Dawno temu żyła zła królowa, która posiadała mistyczne magiczne zwierciadło.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O MAGICZNYM ZWIERCIADLEMinotaur
Mimo iż postać pojawia się w jednym z odcinków nie poznajemy bliżej jego historii.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O MINOTAURZEGargantua
Legenda opowiada o potworze, który ma nie poskromiony apetyt. Zjadał wszystko, co stanęło na jego drodze.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O GARGANTUAPotwór Frankenstein
Technologia dawno dawno temu stworzyła rękami człowieka potwora złożonego w całości dzięki śrubkom.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O FRANKENSTEINIERumpelstilskin (Rumpelsztyk)
Legenda ta opowiada o błyskotliwym i przebiegłym skrzacie, który mieszkał w okolicy Alfei. Jest mistrzem wszystkich sztuczek i pułapek. Długi okres przebywania w polu magicznym szkoły dla czarodziejek uodpornił go całkowicie na magię.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O RUMPELSTILSKINIE (RUMPELSZTYKU)


Trzy Mistrzynie Alfei
Trzy słynne czarodziejki, których moce przechodzą z pokolenia na pokolenie.


❧ PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU O TRZECH MISTRZYNIACH ALFEI

obrazek
Świat Legendarium: Legendarium stanowi przejście z naszego do wymyślonego świata i istnieje poza wymiarem magicznym. Istnieją dwa sposoby, aby do niego wejść:
* Osoba pragnąca wejść d świata Legendarium musi użyć różdżki,
* Osoba pragnąca wejść do świata legend musi zostać tam przeniesiona przez właściciela Legendarium.
Chociaż każdy może wejść do tego świata przy użyciu jednej z siedmiu różdzek starożytnych wróżek , które przyniosły je ze sobą ze świata Legendarium, to może to zrobić jedynie na bardzo krótki okres czasu. Jeżeli ten ktoś nie zdąży wrócić na czas stanie się częścią fikcyjnego świata już na zawsze. Według Seliny kiedy ona tam kogoś przeniesie, to ta osoba może przebywać w tym miejscu tylko przez krótki okres czasu, a ona sama musi wybrać historię, do której zostaną przeniesieni. Istnieje także możliwość, aby właściciel Legendarium podarował danej osobie moce dowolnie wybranej postaci z księgi. Icy otrzymała moc Króloej Śniegu, a Darcy otrzymała moc Ariadny - Opiekunki Labiryntu, Stormy jako ostatnia otrzymała moc oblubienicy potwora Frankensteina. Z tym darem jednak jej moc wzrosła nieznacznie. W ostatnim odcinku uwolniony przez Selinę Acheron, uwięził Trix w księdze.


* Selina nie użyła Legendarium, aby przywołać potwory w dziesiątym czternastym i dwudziestym trzecim odcinku szóstej serii.
* Tylko Sfinks, Dzieci Nocy, piraci-zombie, Rumpelstilskin (Rumpelsztyk) i magiczne lustro potrafią mówić.
* Mistrzynie Alfei mogą być przedstawiane jako Mroczne czarodziejki, o czym jest wspomniane w Legendarium. Zostały One przedstawione jako ożywione przez moc Legendarium posagi, a nie jako prawdziwe czarodziejki.
* Tylko Potwór Frankensteina i Rumpelstilskin nie zostali pokonani przez Winx.
* Magiczne Zwierciadło to jedyny obiekt jaki istnieje w Legendarium.
* Minotaur, Gargantua, Królowa śniegu, Oblubienica Potwora Frankensteina i Ariadna to stworzenia, których legendy nie zostały odczytane.
___________________________________________________________________
PODZIĘKOWANIA DLA TŁUMACZY:
❧ Ogólnie o Legendarium, historia, sezon 6 - Szime
❧ Ukazane legendy, magiczne właściwości, świat Legendarium, ciekawostki - Skeni

<< POWRÓT DO POPRZEDNIEJ STRONY W ENCYKLOPEDII

Komentarze

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Oceny

Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?

Witajcie na nowej wersji ShoutBox. Wszelkie problemy prosimy zgłaszać do administracji lub bezpośrednio do twórcy - Anagana.

Tylko zalogowani użytkownicy mogą pisać wiadomości.

~Stellka0
22:28:12 05.12.2022
Ok. Ogarnęłam WB. Chrome po prostu odwala. Zmieniłam przeglądarkę
~ChandSharma0
18:54:40 04.12.2022
No to myślę, że kolejne zakłady to będą dopiero na finał mundialu XD Ale w czwartek/piątek może będa jeszcze jakieś na Eurowizję junior mruga
~Yukano00
11:27:36 03.12.2022
Ohayo serce
~WBkonkursy0
21:26:19 02.12.2022
PW Mikołajkowe wysłane
~ChandSharma0
19:26:52 02.12.2022
A w sunie czemu nie xd Ja chętnie zagram serce
~Kukus1
17:43:55 02.12.2022
Każdy kto chce pograć w RPG zostawia serceserce
~ChandSharma0
13:24:34 02.12.2022
Nowy news z zakładami :>
~ChandSharma0
12:14:37 01.12.2022
Jakby co to przedłużam zapisy do podarunków bo kompletnie wypadło mi z głowy że miałam dziś to ogarnąć a nie wiem czy się wyrobię, więc jakby ktoś jeszcze chciał wziąć udział to ma czas do jutra do 20:00 żeby się zapisać :> Ale jakby co spoko, mikołajki się odbędą XD
~MrDark0
9:41:38 01.12.2022
Kukus, jak zrobicie wstępną listę, kto były chętny na RPG to możemy coś pomyśleć
~nexusik0
22:31:20 30.11.2022
Jak wyjdą na murawę to będzie telefon "Grzejcie silniki, bo zaraz wracamy" Xd
~Tina0
22:29:20 30.11.2022
ktoś tu zdecydowanie nie chce nas na tych mistrzostwach lol
~Tina0
22:28:48 30.11.2022
Najpierw gramy praktycznie z królewskim krajem piłki nożnej żeby zaraz po tym grać z mistrzem świata xd
~Tina0
22:27:37 30.11.2022
mogliby im dać kogoś łatwiejszego po przeżyciu Argentyny xd
~ChandSharma0
22:20:33 30.11.2022
idę spać, dobranoc :>
~ChandSharma0
22:19:46 30.11.2022
no mnie jakoś to nie dziwi XD
~nexusik0
22:19:36 30.11.2022
Następny mecz jest z Francją a to pewna przegrana
~nexusik0
22:19:22 30.11.2022
Polska jednak szybko zakończy mundial
~ChandSharma0
22:18:57 30.11.2022
Punkty rozdane :>
~marcin19950
21:17:43 30.11.2022
pomocy
~marcin19950
21:17:41 30.11.2022
mam pytanie bo yt chyba coś zmienił, jak włączyć sortowanie filmów od najstarszego do najnowszego? ogladam kanał kochamkino i chce zobaczyć początki tego kanału tak jak widzialem dawniej bez problemu
~marcin19950
16:30:15 30.11.2022
dziękuje ci Chand:*
~ChandSharma0
16:07:52 30.11.2022
Marcin odp ci na PW
~Stellka0
12:22:21 30.11.2022
Fajnie by było, Kukus :D
~Kukus1
19:29:36 29.11.2022
Ktoś planuje RPG na święta??
~ChandSharma0
15:44:34 28.11.2022
Marcin, odpowiem ci później na PW jak usiądę na spokojnie do komputera
Regulamin
Archiwum
lekkieb. lekkie
wersja: 3.0.4
Ankieta
Weźmiesz udział w spotkaniu urodzinowym na Discord?

Tak
Tak
80% [8 Głosów]

Nie
Nie
20% [2 Głosów]

Głosów: 10
Rozpoczęta: 11/11/2022 21:40
Zakończona: 20/11/2022 19:01

Archiwum Ankiet

.